رفتن به بالا

راه در جهان یکی است و آن راه راستی است

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳
  • الثلاثاء ۱۶ محرم ۱۴۴۶
  • 2024 Tuesday 23 July
  • چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۹
  • کد خبر : 13514
  • مشاهده : 23 بازدید
  • اخبار » تیتر اول
  • چاپ خبر : حدنگاری، جزو ۱۲ برنامه پیشران استان کرمان است

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: صدور اسناد رسمی و تثبیت مالکیت‌ها به آمایش سرزمینی و مدیریت صحیح زمین کمک می‌کند و از این رو حدنگاری به عنوان یکی از ۱۲ برنامه پیشران و اولویت‌دار استان کرمان تعیین شده است.

به گزارش یزدان کرمان و به نقل از روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، صبح امروز سیدمهدی هاشمی در اولین جلسه کمیته بهره‌وری استان کرمان ضمن اشاره به تصویب و لازم‌الاجرا شدن قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول گفت: قانون الزام با سامان‌دهی به معاملات اموال اراضی و املاک، نقش شایانی در جلوگیری از جعل و زمین‌خواری و ارتقاء بهداشت قضایی ایفا می‌کند.

وی افزود: با توجه به فراقوه‌ای بودن حدنگاری، در این قانون نیز همانند قانون جامع حدنگار تکالیف متعددی برای دستگاه‌های مختلف اجرایی با ضمانت اجرایی قوی مقرر شده است تا در سایه تعامل و هم‌افزایی این امر به سرانجام مطلوب برسد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان همچنین خاطرنشان کرد: حدنگاری به عنوان یکی از برنامه‌های پیشران و اولویت‌دار استان کرمان تعیین شده است چرا که مشخص کردن مالکیت‌ها به آمایش سرزمینی، مدیریت صحیح زمین و نهایتا توسعه استان کمک می‌کند.

او اضافه کرد: وقتی مالکیت اشخاص و دولت مشخص باشد، سرمایه‌گذاران با خاطر آسوده و بدون بیم از ادعای سایر اشخاص و ایجاد اختلاف و تعارض در مالکیت به فعالیت اقتصادی و تولیدی می‌پردازد و می‌توان گفت توسعه مناطق تا حد زیادی در گرو صدور اسناد مالکیت حدنگار است.

عضو شورای قضایی استان کرمان ضمن ابراز نارضایتی از وضعیت حدنگاری اراضی و املاک متعلق به دستگاه‌های اجرایی گفت: مطابق قانون جامع حدنگار که از سال ۱۳۹۴ لازم‌الاجرا شده است، کلیه دستگاه‌ها می‌بایست ظرف مدت دو سال مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود را جهت صدور اسناد مالکیت در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار می‌دادند.

او در ادامه افزود: با تعامل و همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، تا کنون برای ۹۹/۸ درصد از اراضی ملی سند مالکیت حدنگار صادر نموده‌ایم اما سایر دستگاه‌ها در زمینه معرفی املاک و ارائه مستندات جهت صدور اسناد مالکیت نیاز به همراهی بیشتری دارند که پیشنهاد می‌شود در رتبه‌بندی و اختصاص بودجه به دستگاه‌هایی که اموال غیرمنقول خود را مستندسازی ننموده‌اند، تجدیدنظر صورت گیرد.

هاشمی در پایان عنوان کرد: بر اساس تبصره ۸ ماده ۱۰ قانون الزام، کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند، حداکثر تا دو سال پس از راه‌اندازی سامانه موضوع این ماده، در خصوص اموال غیرمنقول عمومی و دولتی که مطابق قانون متعلق به دولت می‌باشد و هنوز سند رسمی آنها صادر نشده، ادعاها و مدارک مربوط را در سامانه موضوع این ماده ثبت کنند و در غیر این صورت مقامات و کارکنان متخلف به مجازات انفصال موقت محکوم می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظرات

Comments are closed.تبلیغات کوچک

تبلیغات 300 در 200